Crnogorsko pristanište Bar moglo bi da postane nova karika na ruti iz Azije u Evropu

Crna Gora i Kazahstan razmatraju integraciju luke Bar u Transkaspijsku međunarodnu transportnu rutu. Ovo je važan signal za Balkan: Jadransko more bi moglo da preuzme dodatnu ulogu u tokovima robe između Centralne Azije, Kine i Evrope.
O ideji su razgovarali predsednik Crne Gore Jakob Milatović i premijer Kazahstana Olžas Bektanov na sastanku u Astani. Strane razmatraju povezivanje infrastrukture TMTM sa lukom Bar, što bi moglo da stvori novi integrisani multimodalni koridor do Južne i Centralne Evrope.
TMT, ili Srednji koridor, prolazi kroz Kinu, Kazahstan, Kaspijsko more, Azerbejdžan, Gruziju i dalje ka Evropi. Od 2022. godine interesovanje za ovu rutu je poraslo jer kompanije traže alternativne rute za dostavu između Azije i evropskih tržišta.
Za Crnu Goru, luka Bar je njena glavna pomorska imovina i kapija ka Jadranskom moru. Njena potencijalna integracija u TMTM mogla bi da ojača logistički značaj zemlje, ali će stvarni uticaj zavisiti od stanja železničke pruge Bar–Beograd, kapaciteta infrastrukture i usklađivanja tarifa.
Ovo je takođe važno pitanje za Srbiju. Ako luka Bar postane deo novog tranzitnog koridora, Beograd može dobiti dodatni argument za modernizaciju svoje južne železničke pruge i jačanje uloge Srbije kao kopnene veze između Jadranskog i Srednje Evrope.
Ključno pitanje je da li će ovo ostati samo politička deklaracija ili će dovesti do ulaganja u lučku, železničku i carinsku infrastrukturu.


